Zimowe podstawy wodoodporne

Choć zima na razie odpuściła, to synoptycy przewidują jej powrót w przyszłym miesiącu – czyli być może akurat w okresie ferii zimowych, które w naszym województwie pomorskim rozpoczną się 15 lutego. Zarówno podczas odwilży, jak i śnieżycy, podstawą są dobre buty, które mogą wesprzeć Cię w walce z wodą spadającą z nieba.

Gruba skarpeta nie zawsze wystarczy! Pomyśl o butach, które pozwolą Ci skakać z radości nawet w deszczowe lub śnieżne dni;)
Najwięcej zimna tracisz przez stopy oraz głowę. Na czapkach skupimy się innym razem, dziś bierzemy na warsztat buty. To niezwykle ważna część garderoby nie tylko w śnieżne dni, ale również teraz, w okresie pluchy i roztopów – wszak przemoknięte obuwie bardzo często kończy się przeziębieniem. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu – nie Twoich butów.

Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie? Po pierwsze, na MATERIAŁ, Z KTÓREGO SĄ WYKONANE. Najlepszym wyborem będzie naturalna skóra. Zagwarantuje solidność i ciepło. Dopasuje się też do kształtu stopy – buty nie będą Cię więc uwierać, możesz je w łatwy sposób „rozchodzić”. Ponadto, stopa obuta w skórę oddycha, co zimą jest bardzo ważne.

Skóra skórze nierówna. Do wyboru masz skórę gładką (najbardziej wytrzymała) bądź lakierowaną, a także nubuk (mechaty rodzaj skóry, wymagający szczotkowania, mniej odporny na wilgoć – musisz go zaimpregnować z użyciem specjalnego preparatu), welur (bardziej trwały od nubuku) oraz zamsz (miękki, nie nadaje się na wilgotne dni).

Możesz kupić też buty z materiałów syntetycznych. Ich plusem jest niska cena i ciekawa kolorystyka (syntetyki można łatwo farbować). Mają jednak również wady. Nie dopasowują się do kształtu stopy, więc jeśli uwierają już przy mierzeniu – nie ma co liczyć, że się „rozejdą”. Ponadto, materiał syntetyczny nie oddycha, więc z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz czuć się w takim obuwiu komfortowo – zwłaszcza przebywając w zamkniętych pomieszczeniach.

Najlepsze będą więc SOLIDNE BUTY Z NATURALNEJ GŁADKIEJ SKÓRY Z WYSOKĄ CHOLEWKĄ. Na ekstremalnie zimowe dni przydadzą się śniegowce – gruba podeszwa, usztywniona kostka i ściągacze ochronią przed dostaniem się zimna i wilgoci do środka. Wyglądają czasem dość monumentalnie, ale taki już jest zimowy styl – warto w nie zainwestować, by czuć się komfortowo w mroźne i wilgotne dni.

Jeśli chodzi o PODESZWĘ, wybierz tę wykonaną z kauczuku. Jest wystarczająca gruba, solidna i ochroni Cię przed poślizgiem. Istotny jest także sposób połączenia podeszwy z bieżnikiem. Najczęściej spotykamy buty klejone. Często klejenie jest nierówne i widać je gołym okiem. Takie połączenie nie jest trwałe i łatwo ulega zniszczeniu, w efekcie buty zaczynają przemakać. Podeszwę można do cholewki również przyszyć. Choć ma to wiele zalet – tak połączone buty nie będą odporne na wodę. Najlepszą i najbardziej trwałą opcją jest METODA RAMOWA. Jak to działa? Szycie ramowe to inaczej mówiąc metoda Goodyear Welted. Wewnętrzna warstwa buta wraz z cholewką jest mocowana do specjalnej ramy (zrobionej najczęściej ze skóry i wypchanej warstwą korkową), a dopiero ta, za pomocą szwu, do podeszwy. Taki but jest trwały i dzięki braku bezpośredniego połączenia z podeszwą – odporny na wilgoć. Takie obuwie posłuży Ci latami – tym bardziej, że w przypadku zniszczenia możliwa jest wymiana całej podeszwy u szewca.

Szukając butów idealnych na odwilż oraz zimę, zwróć też uwagę na sposób ZAPIĘCIA. Najlepsze będą sznurówki, zamki lub klamry. W tak zapinanym obuwiu stopa jest bardziej stabilna, dzięki czemu maleje ryzyko poślizgnięć. Ma również lepszą izolację, co w prostej linii przełoży się na Twój komfort (ochrona przed zimnem i wilgocią).

Naturalna skóra, wysoka cholewka, solidna podeszwa z bieżnikiem, odpowiednie zapięcie. Z takimi butami zimowa woda w żadnej formie nie zagrozi Twoim stopom:)

wsparcie merytoryczne: rax.pl, pearismysize.blogspot.com, miastokobiet.pl, nowiny24.pl , studenckaelegancja.pl

Poprzedni artykuł

H2OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Następny artykuł

WODNE GRY NA DESZCZOWE DNI

About the author

JOIN THE DISCUSSION