Fontanna na Placu im. Heweliusza – nowoczesne spojrzenie na historię

Już od jakiegoś czasu na bieżąco informujemy Was o postępach prac związanych z budową nowej fontanny przy Placu Heweliusza. Tym razem będzie jednak nie tylko o aktualnościach, ale również o przeszłości. Spójrzmy na to tak charakterystyczne dla Gdańska miejsce z perspektywy historycznej.

Fontanna, która powstała pod koniec XIX w. na Targu Maślanym
źródło: gdansk.fotopolska.eu

Czy wiecie, że pod koniec XIX wieku tradycją było finalizowanie dużych przedsięwzięć poprzez symboliczne oddanie miastu wody w postaci fontanny? Właśnie przy takiej okazji w Gdańsku pojawiła się neogotycka fontanna, która przez wiele lat była ozdobą miasta. Upamiętniała ona pierwszy nowożytny projekt systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku – przedsięwzięcie, realizowane w latach 1863-1874 przez radcę Eduarda Webego i burmistrza Leopolda von Wintera. Była to realizacja epokowa, gdyż powstały wówczas system był pierwszym na kontynencie europejskim systemem całościowym – od ujęcia, przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków, oczyszczalnię i monitorowany odbiornik ścieków.

image

Leopold von Winter

Fontanna, która przez wiele lat uświetniała architektoniczne oblicze miasta, w roku 1945 niestety podzieliła los większości gdańskich zabytków. Po długim czasie zyskała jednak szansę, by odrodzić się w nowym, jeszcze bardziej eksponowanym miejscu – na placu Jana Heweliusza. Tradycja została w pewnym sensie zachowana, bo fontanna znów stanie się symbolem – tym razem Gdańskiego projektu wodno-ściekowego.

Przedsięwzięcie to było realizowane w latach 2006-2013 przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, która od 2004 r. odpowiada za inwestycję na rzecz poprawy jakości wody oraz ekologicznego odprowadzania ścieków.

image

Fontanna na Targu Maślanym

Nowa fontanna nie odcina się od historii – projekt nawiązuje do architektury XIX w. Została stworzona ze szczególnym uwzględnieniem historii rozwoju myśli hydrotechnicznej, historii miejsca, w którym się znalazła, jak i historii Gdańska. Choć nawiązuje do przeszłości, to w swojej formie jest bardzo nowoczesna. Jej kształt jest wynikiem konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną w 2012 r. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt – Roland Kwaśny.

Fontanna składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni. Woda spływa ze ściany na długości 4 metrów, tworząc gładką taflę wody. Warstwa wody w ciągu dnia tworzy lustro, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie. W nocy natomiast podświetlana jest jednokolorowym światłem. Druga część fontanny to powierzchnia, na której zamontowane są 3 rury o średnicy 190 cm przerywane na szczycie. Swoją formą i kształtem architektura ta nawiązuje do okazji, z jakiej fontanna została wybudowana.

Fontanna tworzy kilka obrazów wodnych: tarcze wodne, mgłę i lustro wodne. Te trzy tryby mogą pracować samodzielnie lub tworzyć wzajemnie wiele kombinacji. Dzięki temu fontanna zmienia się umożliwiając odpoczynek dorosłym i bezpieczną zabawę dzieciom, a także tworząc kameralne widowiska wodno-świetlne. Fontanna wykorzystuje system cienkiego lustra wody jako pierwsza w Polsce.

Nowa fontanna to projekt zaawansowany technologicznie i nowoczesny pod względem architektonicznym, a jednocześnie czerpiący z bogatej historii miejsca, w którym się znajduje i okazji, z której powstaje. Można by długo rozpisywać się na ten temat, jednak żeby ocenić skalę przedsięwzięcia, najlepiej je po prostu zobaczyć. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego wizualizację obiektu. Podoba się Wam?

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.