Historia i budowa fontanny na Placu im. Jana Heweliusza – bądź na bieżąco!

Uroczysta inauguracja fontanny na Placu im. Jana Heweliusza już za kilka dni. 8 sierpnia o godzinie 22.00 zapraszamy Was na wydarzenie, podczas którego nie zabraknie atrakcji – mamy nadzieję, że spędzicie ten wieczór z nami! Tymczasem pora na kilka wspomnień związanych z historią fontanny i podsumowanie postępów w pracach:)

Neogotycka fontanna upamiętniająca pierwszy, nowożytny projekt systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku, który powstał z inicjatywy radcy Eduarda Webego i Burmistrza Leopolda von Wintera.
źródło: galeria.trojmiasto.pl

Pamiętacie historię fontanny? Już w XIX w. pojawiła się w Gdańsku, na Placu Maślanym. Jej wybudowanie upamiętniało wtedy stworzenie pierwszego nowożytnego (i niezwykle prekursorskiego) systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku. Zachęcamy do lektury osobnego artykułu, który przypomni Wam najważniejsze informacje historyczne: http://blizejzrodel.pl/post/92532322304/fontanna-na-placu-im-heweliusza-nowoczesne

Nowa fontanna na Placu im. Jana Heweliusza, której inauguracja już 8 sierpnia, również stanie się symbolem – tym razem Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Przedsięwzięcie to było realizowane w latach 2006-2013 przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, która od 2004 r. odpowiada za inwestycję na rzecz poprawy jakości wody oraz ekologicznego odprowadzania ścieków.

Kształt fontanny jest wynikiem konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną w 2012 r. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt – Roland Kwaśny. Projekt, choć nawiązuje do przeszłości, to w swojej formie jest bardzo nowoczesny.

Fontanna składa się z dwóch zasadniczych części.

  • Pierwsza nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni.  Woda spływa ze ściany na długości 4 metrów, tworząc gładką taflę wody. Warstwa wody w ciągu dnia tworzy lustro, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie.
    W nocy natomiast podświetlana jest jednokolorowym światłem.
  • Druga część fontanny to powierzchnia, na której zamontowane są 3 rury o średnicy 190 cm przerywane na szczycie. Swoją formą i kształtem architektura ta nawiązuje do okazji, z jakiej fontanna została wybudowana.

Fontanna tworzy kilka obrazów wodnych: tarcze wodne, mgłę i lustro wodne. Te trzy tryby mogą pracować samodzielnie lub tworzyć wzajemnie wiele kombinacji. Dzięki temu fontanna zmienia się umożliwiając odpoczynek dorosłym i bezpieczną zabawę dzieciom, a także tworząc kameralne widowiska wodno-świetlne. Fontanna jako pierwsza w Polsce wykorzystuje system cienkiego lustra wody.

Nowa fontanna to projekt zaawansowany technologicznie i nowoczesny pod względem architektonicznym, a jednocześnie czerpiący z bogatej historii miejsca, w którym się znajduje i okazji, z której powstaje.

Podczas trwania budowy na bieżąco informowaliśmy Was o postępach prac. Działo się! Od kompleksowych działań przygotowawczych, przez zaawansowane prace budowlane i dopracowywanie wszelkich szczegółów konstrukcyjnych, aż po zakończoną sukcesem próbę fontanny.

image

image

image

image

Prace rozpoczęły się w kwietniu 2014 r. Dzięki intensywnym działaniom już po czterech miesiącach możemy zaprezentować Wam gotowy obiekt, który z pewnością umili Wam czas i spotkania na świeżym powietrzu. Z radością zachęcamy, byście 8 sierpnia świętowali inaugurację fontanny razem z nami:) Tym bardziej, że przewidujemy specjalne atrakcje, jak np. wyjątkowy spektakl przygotowany specjalnie na tą okazję przez Sopocki Teatr Tańca i Kolektyw Artystyczny SIEdzieje. Szczegóły na http://blizejzrodel.pl/post/93213690744/inauguracja-fontanny-na-placu-im-jana-heweliusza-juz

Wszystkim zainteresowanym procesem budowy fontanny polecamy też krótki filmik dokumentujący postępy prac. Miłego oglądania i do zobaczenia już w najbliższy piątek, 8 sierpnia, na Placu im. Jana Heweliusza w Gdańsku😉

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.