„Miasto bez prądu”, czyli podsumowanie projektu „Zielona Oczyszczalnia”

W semestrze letnim roku szkolnego 2014/15 odbyła się kolejna edycja projektu „Zielona Oczyszczalnia”, realizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną we współpracy ze Spółką Saur Neptun Gdańsk. Nowa konwencja projektu zakładała m.in. wykorzystanie elementów grywalizacji. Jak się udało? Pora na małe podsumowanie;)

Projektem objętych zostało 283 gimnazjalistów z Sopotu (Gimnazjum nr 2), Pruszcza Gdańskiego (Zespół Szkół nr 2), Rotmanki (Zespół Szkół w Rotmance) oraz Łęgowa (Zespół Szkół w Łęgowie). W 6 spotkaniach, które odbywały się we wtorki od kwietnia do czerwca, wzięło udział 214 uczniów.

Zwiedzanie? Działanie!
Ta edycja przyniosła pewne zmiany w konwencji projektu. Organizatorzy postanowili wykorzystać nowoczesne metody edukacji i przeprowadzić zajęcia w formule „zgrywalizowanej”. Jak to działa? Najprościej rzecz ujmując: cała wycieczka jest jedną wielką grą, której uczestnikami są uczniowie;) Muszą wczuć się w określone role i wypełnić określoną misję (za co zostają później nagrodzeni). Dzięki takiej formule wycieczka jest ciekawsza, a uczniowie – bardziej aktywni. Koniec z nudnym zwiedzaniem – „Zielona Oczyszczalnia” to przede wszystkim działanie!

„Miasto bez prądu”
Myślą przewodnią projektu ZO jest pokazanie możliwości wykorzystania procesów oczyszczania ścieków m.in. do produkcji energii. Dlatego gra została nazwana „Miasto bez prądu”. Jakie są jej zasady? Uczestnicy wizyty w jej trakcie stają się grupą poważnych naukowców. Ich misją jest ratowanie miasta, w którym z powodu braku konwencjonalnych źródeł energii brakuje prądu. By wykonać misję, uczniowie potrzebują wiedzy, która jest przekazywana przez przewodników podczas wizyty na obiekcie (a zatem muszą być uważni!). To nie wszystko. Zadaniem uczestników wycieczki (podczas warsztatów z odnawialnych źródeł energii) jest również weryfikacja możliwości wykorzystania sprzyjających warunków pogodowych rejonu, w którym znajduje się miasto (duża ilość słonecznych i wietrznych dni).
Uczniowie pracują w kilkuosobowych zespołach. Grupa, która potwierdzi zdobytą wiedzę prawidłowo wypełniając specjalnie przygotowane „Karty wiedzy” oraz najszybciej wykona zadania podczas warsztatów, zostaje zwycięzcą gry i otrzymuje najlepsze nagrody;)

Udało się!
Nowa formuła zajęć okazała się strzałem w dziesiątkę;) Spodobała się nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Dzięki określonym zadaniom do wykonania, elementom rywalizacji oraz nagrodom, uczestnicy wizyty byli nią bardziej zainteresowani, a w efekcie – wykazywali się większa aktywnością;)

Wypełniane przez opiekunów grup ankiety dodatkowo wykazały, że tą edycję „Zielonej Oczyszczalni” z pewnością można zaliczyć do udanych;) Niezmiernie się z tego cieszymy;) Nie spoczywamy jednak na laurach i będziemy się starać, by każda kolejna edycja programu była jeszcze lepsza;)

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.