Nasze wodne sprzęty
– Fontanna Heweliusza

Mamy nadzieję, że zdążyła już stać się miejscem wielu spotkań. Ruszył jej kolejny, już czwarty, sezon. Do zobaczenia przy Fontannie Heweliusza!

Z radością zauważamy, że obiekt cieszy się Waszym uznaniem i chętnie spędzacie przy nim czas. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele upalnych letnich dni, podczas których będzie można schłodzić się przy fontannie. Skoro fontannowy sezon w pełni – to dobra okazja, by przypomnieć sobie kilka faktów (i zdjęć) z historii tego obiektu. Zabieramy Was w małą podróż sentymentalną:)

Inauguracja naszej fontanny odbyła się 8 sierpnia 2014 r. Tego dnia dzięki specjalnemu oświetleniu Plac im. Jana Heweliusza zamienił się w magiczne miejsce niczym z kolorowej baśni. Licznie przybyli goście mogli podziwiać fontannę oraz uczestniczyć w spektaklu „Wszystkie kolory wody”, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Sopocki Teatr Tańca i Kolektyw Artystyczny SIEdzieje. Nie zabrakło również akcentu muzycznego w postaci występu saksofonisty Daniela Polkowskiego.

II sezon fontanny rozpoczął się 9 maja 2015 r. Inauguracji towarzyszył dedykowany spektakl, „Cztery nastroje fontanny”, który wprowadził Was w nową choreografię wody i światła. Sylwester Łuczak – artysta zajmujący się łączeniem różnych dziedzin sztuki wizualnej w swoich projektach multimedialnych – sprawił, że Plac im. Jana Heweliusza znalazł się na moment w zupełnie innym, kosmicznym, pełnym gwiazdozbiorów i planet otoczeniu. Efekt spotęgowała muzyka przygotowana przez Automatik Kolektyw. Całość była zapowiedzią nowych „świetlno-wodnych” nastrojów fontanny.

FONTANNA ZMIENNĄ JEST… W JAKIM NASTROJU BĘDZIE, GDY JĄ ODWIEDZISZ?>>>

III sezon fontanny rozpoczął się spektaklem  „Opowieści Fontanny”, w którym główne rolę zagrali Fontanna Heweliusza i carillon Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

WODOWANIE SZTUK, CZYLI MUZYCZNE OPOWIEŚCI FONTANNY HEWELIUSZA >>>

IV sezon zainaugurowany został ponownie w rytm carillonu. 3 maja nasza Fontanna wzięła udział w koncercie organizowanym przez Carillony gdańskie i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (szczegóły w wydarzeniu na FB).
Bezpośrednio po dziele Pulsaria Perpetua, punktualnie o godzinie 21.48, wybrzmiał zagrany przez Giedriusa Kuprevičiusa utwór Kamila Cieślika – „Opowieści fontanny Heweliusza”, inaugurujący już czwarty letni sezon naszego wodnego obiektu.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O NASZYM WODNYM SPRZĘCIE

Projekt Fontanny Heweliusza nawiązuje do architektury XIX w. Została stworzona ze szczególnym uwzględnieniem historii rozwoju myśli hydrotechnicznej, historii miejsca, w którym się znalazła, jak i historii Gdańska. Choć nawiązuje do przeszłości, to w swojej formie jest bardzo nowoczesna. Jej kształt jest wynikiem konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną w 2012 r. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt – Roland Kwaśny.

Fontanna składa się z 2 zasadniczych części. Pierwsza nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni. Woda spływa ze ściany na długości 4 metrów, tworząc gładką taflę wody. Warstwa wody w ciągu dnia tworzy lustro, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie. W nocy natomiast podświetlana jest jednokolorowym światłem. Druga część fontanny to powierzchnia, na której zamontowane są 3 rury o średnicy 190 cm przerywane na szczycie. Swoją formą i kształtem architektura ta nawiązuje do okazji, z jakiej fontanna została wybudowana.

Nowa fontanna to projekt zaawansowany technologicznie i nowoczesny pod względem architektonicznym, a jednocześnie czerpiący z bogatej historii miejsca, w którym się znajduje i okazji, z której powstaje. Jako pierwsza w Polsce, wykorzystuje system cienkiego lustra wody. Przypominamy video przedstawiające wizualizację obiektu:

 

About the author

JOIN THE DISCUSSION