W historycznej części miasta pojawił się kolejny ZDRÓJ

Dziś w samo południe uroczyście otworzyliśmy kolejny zdrój w gdańskim Śródmieściu – przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa.

W inauguracji uczestniczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz wielu innych zaproszonych gości, w tym prof. Andrzej Januszajtis (który udzielił wparcia merytorycznego niezbędnego do realizacji programu „Gdańskie fontanny i zdroje”), Pani Karina Rembiewska (menedżer Śródmieścia), autorzy projektu poidełka (Studio Projektowe „PROFIL” – Pracownia Autorska) oraz wykonawcy zdroju – firmy „Wodjar” z Somonina. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni również Radni Dzielnicy Śródmieście, przedstawiciele Miasta oraz instytucje, bez których wsparcia realizacja tej inwestycji byłaby niemożliwa.

– Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz Gdańska elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska – Zdroje na terenie Głównego Miasta zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom.

Wydarzenie zorganizowaliśmy wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.

 

Trochę historii

Zdrój przy ul. Chlebnickiej w formie zewnętrznej nawiązuje do historycznego, znanego z ikonografii i z zachowanych zdjęć, pierwowzoru z II połowy XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej.

Replikę zdroju, wraz ze schodami, wykonano z piaskowca. Wodę zaczerpnąć można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która została odlana z brązu i jest kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa.

Studzienka za Dworem Artusa po przebudowie (G. F. Gregorovius, 1844)

Widok na kamienice przy ulicy Szerokiej oraz na Dwór Artusa, 1901 r., MHMG-IN-3143-2357

23 zdroje na mapie Miasta Gdańska! Będą kolejne 

Celem realizowanego przez naszą Spółkę programu „Gdańskie fontanny i zdroje” jest przywrócenie Miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które mogliśmy poznać dzięki publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów. Będzie to m.in. zdrój przy ul. Ogarnej, którego projekt został wyłoniony w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez nas w 2016 r. Budowa zostanie zrealizowana w 2018 r. w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy. W latach 2018-2019 do użytku zostanie oddanych 12 kolejnych nowych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Pierwsze zdroje prawdopodobnie będą udostępnione w III kwartale przyszłego roku. Równolegle z budową zdrojów planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku Jana III Sobieskiego pojawią się już w III kwartale 2018 r. Wszystkie zdroje i fontanny powstaną dokładnie w tych miejscach, w których znajdowały się w przeszłości.

W sierpniu 2017 r. w ramach programu oddaliśmy do użytku 2 nowe zdroje w sercu Gdańska: przy Kościele Św. Jana oraz przy ul. Szafarnia >>>

 

ZAPRASZAMY DO PODZIWIANIA GDAŃSKIEGO ZDROJOWEGO LWA 🙂

About the author