Uczymy, jak być bliżej źródeł – podsumowanie działań edukacyjnych w roku szkolnym 2013/2014

Już od piątku uczniowie cieszą się wakacjami. Życzymy im udanego letniego wypoczynku, który po całym roku nauki i pracy z pewnością jest zasłużony i pozwoli zregenerować siły.  Dla nas również był to bardzo aktywny czas. Zresztą, przeczytajcie, co zrobiliśmy w kończącym się właśnie roku szkolnym i oceńcie sami🙂

Jako Bliżej Źródeł staramy się edukować w zakresie ekologicznego i zdrowego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na racjonalne gospodarowanie wodą i regularne jej picie. Przedstawiamy wybrane przedsięwzięcia, które udało się nam zrealizować w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „Bliżej Źródeł” w roku szkolnym 2013/2014. Co sądzicie na ich temat? Jeśli macie jakieś refleksje i spostrzeżenia – napiszcie nam o nich:)

„Obrońcy źródeł” – nauka przez zabawę

Projekt zaadresowaliśmy do uczniów V klas szkoły podstawowej. Realizowany był on w ramach międzynarodowej kampanii „Sprzątanie Świata” w rejonie pasa nadmorskiego, gdzie zlokalizowane są ujęcia wody pitnej. Wydarzenie, które odbyło się 20 września 2013 r. miało charakter gry miejskiej, podczas której uczniowie mogli zapoznać się z zasadami ekologii w formie nauki, zabawy i rywalizacji. W akcji uczestniczyło ok. 250 uczniów.

 „Zielona Oczyszczalnia” – wiedza, gdy się zwiedza

To projekt adresowany do uczniów II klas gimnazjów zlokalizowanych na terenie gmin sąsiednich, obsługiwanych przez gdański system wod-kan. To program stosunkowo nowy – zainicjowany został w roku szkolnym 2013/14. Obejmuje on wizyty studyjne na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

image

Podczas wizyty uczniowie poznają proces oczyszczania ścieków, metodę pozyskiwania biogazu z rozkładu osadów ściekowych i jego wykorzystania do produkcji energii oraz metodę termicznego przekształcania osadów ściekowych. „Zielona Oczyszczalnia” to również dodatkowe aktywności – warsztaty z zakresu odnawialnych źródeł energii, podczas których, przy wykorzystaniu specjalnych zestawów edukacyjnych, uczniowie wykonują praktyczne ćwiczenia obrazujące zastosowanie do produkcji energii takich źródeł jak promieniowanie słoneczne i wiatr. Taka wycieczka to idealne połączenie dobrej zabawy i integracji z nauką i praktycznymi doświadczeniami, które zawsze wzbudzają zainteresowanie uczniów.

Wszyscy biorący udział w projekcie otrzymali od nas również specjalnie opracowaną broszurę edukacyjną, w której znalazły się szczegółowe informacje dot. wszystkich elementów prezentowanych podczas wizyty.

image

Do końca czerwca 2014 r. programem objętych zostało około 700 gimnazjalistów.

„Zielona Oczyszczalnia” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze względu na powodzenie projektu, będzie on kontynuowany także w kolejnym roku szkolnym.


„Gdańsk bije rekord w piciu wody” – w trosce o regularne nawadnianie organizmu

image

W marcu 2014 r. zachęcaliśmy mieszkańców do bicia rekordu w ilości wypitej wody, podkreślając znaczenie wody pitnej dla człowieka. W ramach kampanii z okazji Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy specjalny happening oraz aplikację internetową. Kampania była wspierana przez media społecznościowe, w których informowaliśmy Internautów o korzyściach płynących z regularnego picia wody, przedstawialiśmy różne ciekawostki i gadżety związane z wodą, a także proponowaliśmy przepisy, dzięki którym można urozmaicić codzienne wodne menu. W naszej akcji podczas eventu i w sieci wzięło udział ponad 5400 uczestników.

 image

image

„Bieg do źródeł”

14 czerwca 2014 r. w Parku Jelitkowskim zorganizowaliśmy ekologiczne, sportowe i rodzinne wydarzenia: Bieg do Źródeł (trasa 10 km oraz 3,5 km) i Piknik Rodzinny z mnóstwem atrakcji. Celem imprezy była przede wszystkim promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w gronie najbliższych.

image

image

Podczas Pikniku Rodzinnego zadbaliśmy również o edukację, przygotowując specjalne stanowiska jak np.: wielkoformatowa, edukacyjna gra plenerowa „Co w wodzie piszczy?”, „Generator energii” (stanowisko, w którym energia wytwarzana była za sprawą mięśni uczestników, wprawiających w ruch rowery połączone z generatorem energii), „Oczyszczanie wody” (stanowisko z pokazem eksperymentów chemicznych związanych z wodą), a także stanowisko żeglarskie Programu Edukacji Morskiej, w ramach którego uczestnicy mogli zbadać wybrane parametry wody pochodzącej z różnych źródeł przy pomocy specjalnych przenośnych zestawów badawczych.

image

image

image

image

Konkursy ekologiczne

Wierzymy, że rywalizacja potrafi dodać edukacji pozytywnej adrenaliny. Dlatego angażujemy się również w organizację lub współorganizację konkursów ekologicznych. Jeśli chodzi o miniony rok szkolny to warto wspomnieć o konkursie plastycznym na komiks lub plakat ukazujący zależność człowiek-woda – „Woda żyje wśród nas”, w którym wzięło udział 101 uczniów. Ważnym wydarzeniem był także konkurs fotograficzny „Energię czerpię z wody”, do którego zgłoszonych zostało 140 prac. Oba konkursy zrealizowaliśmy w ramach współpracy z Programem Edukacji Morskiej.

Materiały edukacyjne – by nauka była jeszcze przyjemniejsza

Chcemy, byście mogli czerpać wiedzę z jak największej ilości źródeł (by być Bliżej Źródeł:)). Dlatego systematycznie przygotowujemy różnorodne materiały edukacyjne m.in. broszury, filmiki i animacje, ulotki i prezentacje. Przekazujemy je wszelkim podmiotom prowadzącym działalność dydaktyczną tak, by trafiły one do Was i pomagały Wam zrozumieć, że warto żyć aktywnie, ekologicznie i za pan brat z wodą.

Wspieramy inicjatywy lokalne

W 2013 roku uruchomiliśmy platformę, przyjmującą wnioski o wsparcie inicjatyw lokalnych. Chcemy wspierać przede wszystkim działania o charakterze edukacyjnym. W roku szkolnym 2013/14 nasze wsparcie otrzymało m. in. Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Program Edukacji Morskiej oraz szkoły organizujące konkursy czy inne wydarzenia o charakterze ekologicznym.

To nie wszystko!

„Bliżej Źródeł” stara się wzmacniać wszelkie inicjatywy proekologiczne poprzez wsparcie merytoryczne. W zależności od potrzeb, przekazujemy gotowe materiały edukacyjno–informacyjne, którymi dysponujemy, opracowujemy dedykowany panel edukacyjny, współuczestniczymy w przedsięwzięciach bądź prowadzimy bezpośrednie zajęcia dydaktyczne. Do takich działań zaliczamy m.in. wizyty studyjne, współpracę w ramach Programu Edukacji Morskiej, udział w targach „Pomorskie Dni Energii” czy uczestniczenie w eventach ekologicznych organizowanych przez inne podmioty.

Doceniają nas!

Dotychczasowe działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Bliżej źródeł” zostały docenione w konkursie „Głośna woda” na najciekawszą działalność edukacyjną w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Nasz program edukacyjny „Bliżej źródeł” zajął 3 miejsce wśród reprezentantów miast powyżej 100 tys. mieszkańców i wyprzedził 9 miast, między innymi Warszawę i Wrocław.

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.