Wszystko, co powinniście wiedzieć o gdańskich fontannach


W minionym tygodniu na naszych facebookowym profilu staraliśmy się przybliżać Wam wiedzę o gdańskich fontannach. Dla tych, którzy pominęli niektóre informacje, przygotowaliśmy artykuł podsumowujący nasze wpisy. Piękne, z bogatą historią, oryginalne… to znaczy nie wpisy, tylko fontanny – są super! Zwłaszcza latem, gdy już sam ich widok przynosi ulgę i orzeźwienie w gorące dni.

źródło: portgdansk.pl

Cztery kwartały – nowocześnie i radośnie

Fontanna Czterech Kwartałów mieści się w południowo-zachodnim narożniku chodnika u zbiegu ulic Grobla I i Św. Ducha naprzeciw Kaplicy Królewskiej. Ma kształt kwadratu 6×6 metrów, podzielonego na 4 części. Symbolizują one historyczne kwartały: Kogi, Wysoki, Szeroki oraz Rybacki. W każdej części znajdują się szklane kwadratowe pola w kolorze niebieskim, pomarańczowym, białym i czerwonym. W narożnikach spoczywają odlane z brązu lwy – symbol Gdańska. Płyta fontanny zrobiona jest z ciemnych płyt granitowych. W płycie fontanny umieszczone są 24 dysze (po 6 w każdej z czterech kwartałów). Piękna, nowoczesna i pozwalająca w radosny sposób spędzić czas – musicie się tam wybrać:)

image

źródło: trojmiasto.pl


Grassowska – literacko z ławeczką

Fontanna Grassowska umiejscowiona jest na skrzyżowaniu ulic Jana Pestalozziego, Joachima Lelewela i Grażyny. Jej centralnym punktem jest figurka tańczącej dziewczynki odlana z metalu. To Tulla Pokriefke, jedna z bohaterek powieści Guntera Grassa. Charakterystyczne dla fontanny są kręgi: pierwszy to dno basenu wykonane z płyt granitowych, drugi to kamienny mur z elewacją z kamienia magmowego. Trzeci to chodnik z małogabarytowej kostki betonowej. Czwartym z kręgów jest niski murek. I ostatni – zewnętrzny chodnik z płyt o grubym i dużym wypełniaczu. Ważnym – choć zewnętrznym i niezależnym – elementem fontanny jest altanka z metalową ławeczką. Siedzi na niej chłopiec, kolejny z bohaterów powieści Grassa – Oskar grający na blaszanym bębenku.

image

źródło: trojmiasto.pl

Bremeńska – przyjazna zwierzętom

Fontanna Bremeńska mieści się w samym centrum miasta, na placu Dariusza Kobzdeja. Wykonana jest ze stopu miedzi pokrytego sztuczną patyną z elementami mosiężnymi. Ma kształt kolumny, na której szczycie znajduje się figura ptaka. Woda tryska z 4 wylewek w postaci lwich pyszczków oraz 4 pyszczków psów. Ten charakterystyczny projekt jest całkowicie zgodny z ideą fontanny. Obiekt służy bowiem przede wszystkim do pojenia zwierząt.

image

źródło: mat. Wacława Rasnowskiego

Jaśkowa – secesja nieopodal Manhattanu

Fontanna zlokalizowana przy zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny (blisko CH Manhattan) jest jedną z najstarszych w Trójmieście. To secesyjna budowla, która powstała ponad 100 lat temu – w roku 1909. Zbudowana jest z trawertynu (mocnej składy – martwicy wapiennej). Front fontanny jest bogato rzeźbiony – przedstawia dzieci, delfiny oraz kwiaty i muszle. To piękny kawałek historii, na który warto zwrócić uwagę będąc w okolicy:)

image

źródło: blog.jutowyworek.pl

Neptun – symbol od wieków

Dziś fontanna, którą dobrze zna chyba większość z Was. Najstarsza w Polsce, poniekąd symbol Gdańska. Wiecie, o czym mowa? Pewnie, chodzi o fontannę Neptuna:) Położona w północno-zachodniej części placu Długi Targ tuż przy Dworze Artusa. Powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Jej budowa rozpoczęła się w 1606 roku, a zakończyła po 27 latach. Projekt Neptuna tworzył Abraham van den Blocke. Fontanna na przestrzeni lat była kilkukrotnie poddawana renowacjom. Ostatni kompleksowy remont miał miejsce całkiem niedawno – w latach 2011-2012.

image

źródło: portgdansk.pl

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.