Czy pamiętacie czasy, gdy plaże w Gdańsku były zamknięte? Na szczęście, dzięki działaniom Miasta Gdańska i Spółki GIWK, to już przeszłość. Otwarcie gdańskich plaż i kąpielisk zostało nominowane do nagrody „Najistotniejsze wydarzenie 25-lecia w regionie pomorskim”! W plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą można głosować do 10 lutego 2014 r.
W latach 90-tych większość gdańskich plaż i kąpielisk była nieczynna. Choć czystość nabrzeża Bałtyku pozostawiała wiele do życzenia, dzięki ogromnej determinacji samorządowców udało się zmienić ten stan rzeczy. W ciągu ostatnich 20 lat Miasto Gdańsk przeprowadziło wiele inwestycji proekologicznych. W efekcie poprawie uległa czystość plaż i jakość wód przybrzeżnych.
Budowa kolektora ściekowego Bogatka i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód zaowocowały polepszeniem stanu gdańskich kąpielisk, a ponadto wzbudziły zainteresowanie instytucji ekologicznych. Dzięki tym działaniom Miasto Gdańsk uzyskało wiele prestiżowych nagród.
Po otwarciu gdańskich kąpielisk, w dalszym ciągu realizowano jednak przedsięwzięcia mające na celu poprawę ich jakości. W latach 2006-2011 przeprowadziła je Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. Ich celem było zmniejszenie ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do Zatoki Gdańskiej (przede wszystkim emisji związków azotu i fosforu). Aby cel osiągnąć, przystąpiono do dalszej rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. W roku 2008 zlikwidowano także Oczyszczalnię Ścieków Gdańsk Zaspa, z której ścieki trafiały do basenu portowego przy ul. Władysława IV i w rejon kąpieliska w Jelitkowie.
Dla redukcji zanieczyszczeń wnoszonych do Zatoki Gdańskiej duże znaczenie miał również, realizowany przez Miasto Gdańsk w latach 2007- 2013, projekt rozbudowy kanalizacji deszczowej (Ochrona Zatoki Gdańskiej- budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku).
Dzięki tym działaniom jakość wód przybrzeżnych uległa zdecydowanej poprawie. Obecnie poziom azotu i fosforu w oczyszczonych ściekach jest nie tylko zgodny z restrykcjami unijnymi, ale spełnia także surowe standardy Komisji Helsińskiej HELCOM powołanej do ochrony środowiska obszaru morskiego Bałtyku.
Wspólnie doceniajmy ekologię! Głosujcie na otwarcie gdańskich plaż i kąpielisk!
Głosować można do 10 lutego 2014 r. wypełniając ankietę na http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,135829,15287490,Plebiscyt_25_lecia__Glosuj_na_najwazniejsze_wydarzenia.html
lub wysyłając kupon wydrukowany w Gazecie Wyborczej.
Plaża na gdańskich Stogach 1970
źródło: forum.dawnygdansk.pl