Idąc śladem wody…

Wydaje Ci się, że jesteś w stanie określić, ile wody zużywasz każdego dnia? Prawdopodobnie jednak nie do końca zdajesz sobie sprawę, jak ogromne mogą to być ilości.

Wstajesz rano i wypijasz szklankę wody (mamy nadzieję:)). Bierzesz prysznic. Do śniadania kawa lub herbata, a po śniadaniu – zmywanie. Popołudniu wstawiasz pranie. Wiesz, że do tych czynności potrzebujesz wody. Możemy powiedzieć Ci nawet, ile – prawdopodobnie nawet do 150 litrów. Czy to jednak wszystko?

image

Zastanawiasz się czasem, jakich ilości wody potrzeba do produkcji np. artykułów spożywczych? Możesz się zdziwić. Chrupiesz sobie pyszne jabłko, a tu okazuje się, że razem z nim zużywasz 200 litrów wody…

image

Codziennie konsumujesz wodę nie tylko w sposób bezpośredni (pijąc, myjąc się lub robiąc pranie), ale także pośrednio – czyli właśnie używając przedmiotów, do których produkcji została ona wykorzystana. Co ciekawe, to ten drugi sposób jest dominujący – pośrednio każdy z nas zużywa bowiem codziennie nawet do 1200 litrów wody. Łączna suma wody zużywanej bezpośrednio i pośrednio stanowi nasz ślad wodny. Mierzy on ilość wody, która została zużyta lub została zanieczyszczona, stanowiąc w ten sposób miarę ilości dostępnej wody wykorzystanej przez człowieka.

image

Innymi słowy, ślad wodny to suma zużytej przez nas wody – tej użytej bezpośrednio oraz tej zużytej wirtualnie, czyli na rożnych etapach produkcji produktów, z których codziennie korzystamy. Dzięki badaniu śladu wodnego, można określić wpływ przemysłu i rynku usług na system wodny oraz opracowywać metody mające na celu minimalizowanie tego wpływu.

Ślad wodny wybranych krajów w m3/rok na 1 mieszkańca (suma wody pitnej użytej do produkcji dóbr i usług konsumowanych przez mieszkańców danego kraju): 

 

image

 

Wirtualna woda – jak to działa?
Jak to możliwe, że w sposób pośredni jesteśmy w stanie zużyć tak dużo wody (tzw. „wody wirtualnej”)? Rozważmy to na przykładzie kawy. Ogromne ilości wody są potrzebne do wyhodowania ziaren, następnie do ich oczyszczenia i mielenia, w końcu do pakowania i transportu wyprodukowanej już kawy. Dlaczego ślady wodne poszczególnych krajów różnią się? Wpływa na to np. stosowanie odpowiednich systemów oszczędzania wody czy % opakowań wytwarzanych z recyklingu. Dla przykładu: wyprodukowanie ryzy papieru to zużycie 300 litrów wody, ale jeśli papier powstanie z recyklingu, będzie to jedynie 150 litrów.

A Ty, jaki zostawiasz ślad wodny? Spróbuj to policzyć!:)

Artykuł powstał na bazie materiałów przygotowanych przez Polską Akcję Humanitarną.

źródło: greatplaces.org.uk

About the author

JOIN THE DISCUSSION