Plastikowe butelki? Nie, dziękuję!

23 stycznia to Dzień bez Opakowań Foliowych. Przy tej okazji warto pomyśleć również o plastikowych butelkach. A raczej – o ich wyeliminowaniu!

Dbaj o swoje zdrowie
Coraz częściej słyszymy informacje o szkodliwości napojów przechowywanych w butelkach PET. Ustalenia uczonych z Johann Wolfgang Goethe University opublikowane na łamach Environmental Science and Pollution Research wskazują na to, że woda butelkowana w opakowaniach z tworzywa sztucznego zostaje skażona substancjami, które mogą wywoływać problemy zdrowotne. Takimi składnikami są np. bifenole (mogące wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej) i antymon (który może powodować nudności i depresję).

Pamiętaj o ekologii
Obecnie recyklingowi poddawana jest średnio co szósta plastikowa butelka. Tymczasem czas, w którym rozkładają się one w środowisku wynosi od 100 do nawet 1000 lat! Sytuację pogarsza fakt,
że produkcja takich butelek również nie należy do ekologicznych – pochłania miliony baryłek ropy. Co więcej, gdy wyprodukowane butelki z wodą są transportowane – zwiększa się misja dwutlenku węgla. Zatem jeśli dbasz o środowisko, zrezygnuj z kupowania wody w plastikach. Alternatywą może być szklana butelka lub picie wody bezpośrednio z kranu.

 

Jednak mamy już w domu jakąś plastikową butelkę – podpowiadamy jak ją wykorzystać.  Proponujemy  wypróbowanie triku z filmiku:

 

źródło: save-our-earth.tumblr.com

About the author

JOIN THE DISCUSSION