Podziel się wodą

Orkan Ksawery w ciągu kilku dni pozbawił dostępu do prądu 105 tys. mieszkańców Pomorza. Szybko uświadomiliśmy sobie jak jesteśmy bezbronni. Bez energii i wody. Tymczasem każdego dnia 780 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Oczywiście, trzeba pomagać przez cały rok, jednak szczególnie przed świętami warto zwrócić większą uwagę na to, co dzieje się w innych częściach świata.  

W Sudanie Południowym temperatura w grudniu dochodzi do 40°C, słońce pali niemiłosiernie, a zdarza się, że najbliższy zbiornik z wodą jest 6 km od wioski. Dostarczaniem wody zajmują się tam… kobiety, które noszą baniaki, ważące nawet 20 kg. Bywa, że 6 godzin dziennie spędzają na męczącej podróży do najbliższego źródła (nie zawsze czystej) wody. Matkom często pomagają małe dzieci, które mogłyby ten czas poświęcić na naukę. Jednak bez ich wsparcia rodzina może nie przetrwać.

Chociaż podziemne zasoby Afryki są bogate w wodę, to w Sudanie Południowym brakuje infrastruktury do jej wydobycia spod powierzchni. Dlatego też Polska Akcja Humanitarna od 2006 r. prowadzi tam działania, mające na celu poprawę tej sytuacji. Do tej pory PAH sfinansowała budowę 106 studni. Koszt jednej z nich to obecnie około 60 tysięcy złotych. Ale pomoc jest nadal potrzebna. Tym bardziej warto wspomóc działania PAH-u.

Aby wesprzeć inicjatywę budowania studni w Sudanie wystarczy wejść na stronę:

https://www.siepomaga.pl/f/polskaakcjahumanitarna/c/792

Organizacje niosące pomoc, w rejonach dotkniętych niedoborem wody, angażują lokalnych mieszkańców do realizacji projektów. Część funkcji jest sprawowana przez kobiety. Biorą one udział we wszystkich etapach budowy studni i wodociągów – począwszy od podejmowania decyzji logistycznych i planowania instalacji po ich realizację – zyskując tym samym realny wpływ na życie swojej wioski i poprawiając swoją pozycje w lokalnym społeczeństwie.

Zobacz, jak zmienia się życie Sudańczyków po wybudowaniu studni:

Pamiętaj, warto pomagać!

Poprzedni artykuł

Odkręć się na kraNÓWKĘ!

Następny artykuł

Efekt spłuczki

About the author

JOIN THE DISCUSSION