WODNA PRZESADA

Czy nadmiar wody może być szkodliwy? Czy jest jakaś ilość która spowoduje, że organizm powie STOP? I czy przewodnienie faktycznie jest skutkiem zbyt dużej ilości wypijanych płynów?

Odwodnienie może powodować zmęczenie, bóle głowy, dekoncentrację i osłabienie. Jednak jeśli nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo, możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem przewodnienia, które także może zaszkodzić. Niepożądanym rezultatem zaburzonej gospodarki wodnej mogą być obrzęki, a w skrajnych przypadkach nudności, wymioty, zawroty głowy i osłabienie. Zdrowotne skutki przewodnienia bywają równie złe, jak w przypadku odwodnienia.

ODWODNIENIE? NIE, NIE NIE! >>>

PRZEWODNIENIE może być powiązane ze znacznym
wzrostem jonów sodu we krwi (hiponatremia).

Wyróżniamy 3 rodzaje przewodnienia:

1. IZOTONICZNE
Występuje po wypiciu zbyt dużej ilości płynów bogatych w mikroelementy w krótkim czasie – najczęściej u sportowców. Może pojawić się także u osób z chorobą tarczycy, serca lub nerek. Jego objawem są obrzęki, umiejscowione w obrębie jednego narządu bądź ogólne.

2. HIPERTONICZNE
Najczęściej związane z zaburzeniami wchłaniania, zaburzeniami hormonalnymi w obrębie nadnerczy czy chorobami nerek. Może pojawić się także u dzieci zbyt często karmionych produktami zawierającymi duże ilości sodu. Objawy: obrzęki, wzrost ciśnienia, duszności, zaczerwienienia, gorączka, senność (w skrajnych przypadkach – śpiączka).

3. HIPOTONICZNE
Najcięższa postać, nazywa także „zatruciem wodnym”. Wiąże się z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie. Zwykle zwiastuje inne schorzenia np. niewydolność nerek, porfirię czy zaburzenia wytwarzania wazopresyny (hormonu wpływającego m.in. na prawidłową pracę nerek). Objawia się osłabieniem, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami oddychania oraz orientacji, bólem głowy. Może prowadzić do obrzęku mózgu, śpiączki i zatrzymania akcji serca.

Przy okazji Biegu do źródeł radziliśmy Wam, by trenując, nawadniać się regularnie – małymi porcjami. 2 litry wody wypite za jednym razem nie będą w stanie równomiernie się wchłonąć i przynieść organizmowi odpowiednich korzyści.

To właśnie wśród biegaczy – zwłaszcza maratończyków
– najczęściej obserwuje się przewodnienie.

Badania przeprowadzone na próbie od 299 do 473 tys. biegaczy z USA w latach 2000-2009 wykazały, że wśród zanotowanych 28 zgonów w trakcie lub po biegu, w większości przypadków przyczyną była nierównowaga elektrolitowa, czyli niedobór lub nadmiar sodu, związany z odwodnieniem, bądź właśnie nadmiernym nawodnieniem organizmu, a ściślej dostarczeniem organizmowi zbyt dużej dawki elektrolitów w stosunkowo krótkim czasie (więcej -> https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22562789). UWAGA: śmierć to jednak naprawdę jednostkowe przypadki, często połączone z wrodzonymi wadami, o których sami biegacze nie mieli pojęcia. Nadmierne spożycie wody bogatej w mikroelementy, zwłaszcza w sód lub innych płynów (izotonicznych) BARDZO rzadko może doprowadzić do śmierci chorego.

Jeśli nie jesteś maratończykiem i nie cierpisz na którąś z wspomnianych wyżej chorób – nie musisz obawiać się przewodnienia. Chcesz mieć pewność, że wypijasz odpowiednią ilość wody? Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się, jakie jest Twoje zapotrzebowanie:

ILE PIĆ? >>>

About the author