Zdarzyło Ci się, że podczas letniego spaceru pragnienie nie pozwalało się zrelaksować lub wydałeś majątek na zakup butelkowanej wody?
W okolicy nadmorskiego deptaka ten problem został rozwiązany. Zainstalowano tam pięć zdrojów, dzięki którym zawsze możesz się orzeźwić. Te miejskie poidełka powstały w ramach inicjatywy „Łyk zdrowej wody nad morzem” przeprowadzonej przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.
Woda płynąca ze zdrojów jest w pełni bezpieczna i pochodzi ze źródła głębinowego Czarny Dwór. Charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu i wapnia − pierwiastków o ważnym znaczeniu dla naszego organizmu. Jest zdrowa i orzeźwiająca. Wybierając się w rejony nadmorskie nie musimy już dźwigać ciężkich butelek, czy bidonów z wodą.
Gdzie można napić się wody?
Miejskie poidełka znajdują się w pięciu punktach deptaka nadmorskiego:
-
w Parku Jelitkowskim, przy wejściu na plażę nr 71,
- na skrzyżowaniu ul. Jantarowej i ul. Piastowskiej,
-
przy wejściu na plażę nr 63, w okolicy wejścia na gdańskie molo,
-
na rogu ul. Jantarowej i Hallera, przy wejściu na plażę nr 50,
-
przy ul. Brzezieńskiej – na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej.
Projekt zdrojów w pasie nadmorskim został stworzony w ramach konkursu, zorganizowanego przez GIWK na początku 2012 roku. Konkurs skierowany był do architektów i designerów. O tym, jak będą wyglądały źródełka wody pitnej ostatecznie zadecydowali Gdańszczanie, głosując na jeden z trzech najlepszych projektów. Autorami zwycięskiej koncepcji są Kaja Pobereżny i Michał Podgórczyk Urządzenia mają prostą, opływową formę. Są proste w obsłudze, wygodne w użytkowaniu. Zgodnie z sugestiami mieszkańców trzy z nich wyposażono w dodatkową misę dla zwierząt.
Projekt zdrojów ulicznych w pasie nadmorskim
Model zdroju miejskiego został przedstawiony na ubiegłorocznym Gdynia Design Days, podczas wystawy „Ładny kraj”, jako przykład mądrego projektowania przestrzeni miejskiej. Poidełka stały się ważnym przedsięwzięciem, w którym Gdańsk na swoje ulice wprowadza design, czyli wzór przemyślany i atrakcyjny.
Wcześniej zdroje uliczne stawiane były w innych częściach miasta. Tego rodzaju urządzenie spotkamy na przykład na Placu Jana Heweliusza w Gdańsku.
Zdrój na Placu Jana Heweliusza