BIEGANIE – FAKTY I MITY [Wodna Infografika]

Bieganie to sport, z którym wiąże się wiele powszechnie przyjętych przekonań. Które z nich są prawdą, a które się z nią mijają? Dziś bierzemy pod lupę 8 z nich:)

1. BIEGANIE JEST DOBRE DLA KAŻDEGO

FAKT I MIT. Bieganie przynosi korzyści, jeśli dopasuje się treningi do swoich możliwości. Słuchaj swojego ciała i nie forsuj się. Bieganie nie patrzy na metrykę, to sport na całe życie. Przypominamy, że najstarszy polski biegacz niedawno skończył 106 lat;) Treningi (jeśli lekarz wyrazi na to zgodę) mogą kontynuować również kobiety w ciąży.
Bieganie nie lubi jednak otyłości – im większy ciężar, tym mocniej obciążone stawy. Dlatego najpierw schudnij, a później zacznij trenować. Jeśli cierpisz na nadciśnienie lub masz kłopoty z krążeniem – skonsultuj chęć biegania z lekarzem. Podobnie w przypadku problemów z kręgosłupem lub kolanami.

Zawodowa rywalizacja, a może „run for fun”? Dla każdego coś miłego! Zapisz się na III Bieg do źródeł! >>>


2. BUTY MUSZĄ BARDZO DOBRZE AMORTYZOWAĆ

MIT. Buty są dla biegacza bardzo ważne. Nie są jednak ważniejsze od… stóp! To one mają trzymać prawidłową postawę. Odkąd na rynku pojawiły się pierwsze buty z amortyzowaną podeszwą (a było to w latach 70-tych), producenci wciąż dodawali kolejne udogodnienia, a ludzka stopa odzwyczajała się od pracy, zmieniając swoje ustawienie. Ciało zaczęło się rozleniwiać. Tymczasem stopa powinna sama umieć zadbać o dobrą amortyzację. Wzmacniaj mięśnie, ścięgna i stawy, wybierając buty bez ogromnej ilości udogodnień! Dobre obuwie korygujące wady postawy to ważna sprawa, jednak również tutaj po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że „co za dużo, to niezdrowo”.

3. KOBIETY BIEGAJĄ WOLNIEJ

FAKT, który nie jest w żaden sposób dyskryminujący. To kwestia anatomii. Szersze biodra u kobiet stawiają większy opór, a przewaga żeńskich hormonów przyczynia się do większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej masy mięśniowej. Kobiety mają lżejsze serca, które podczas biegu wyrzucają do aorty mniej krwi. Mają też mniejszą powierzchnię płuc. Nic więc dziwnego, że mężczyźni zawsze będą mieć nieco lepsze wyniki. Nie bez powodu podczas zawodów przedstawiciele każdej z płci startują w osobnych kategoriach. Ważne, żeby dawać z siebie wszystko w ramach swoich możliwości! Co ciekawe, kobiety statystycznie mają też mniej kontuzji. Panie częściej biegają dla przyjemności i lepiej umieją ocenić swoje możliwości. Panowie mają tendencje do nadmiernego forsowania organizmu.

4. ROZGRZEWKA I STRETCHING SĄ TAK SAMO WAŻNE

FAKT. To elementy, których absolutnie nie wolno pomijać! Są tak samo ważne, jak sam bieg. Rozgrzewka przygotowuje ciało do wysiłku i sprawia, że trening jest bardziej efektywny. Rozciąganie uelastycznia i rozciąga mięśnie, relaksuje i chroni przed skurczami, poprawia ukrwienie i zmniejsza ból. Zarówno rozgrzewka, jak i rozciąganie minimalizują ryzyko kontuzji. Dlatego nie można o nich zapominać, a szczególną uwagę trzeba im poświęcić w przypadku, gdy Twoje ciało nie jest jeszcze przyzwyczajone do regularnego wysiłku fizycznego lub masz za sobą kontuzje i urazy.

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli kilka słów o biegowej rozgrzewce >>>


5. BIEGANIE TO DUŻE RYZYKO KONTUZJI

MIT. Pamiętaj, że bieganie samo w sobie nie powoduje kontuzji. Powoduje je przede wszystkim bieganie nieprawidłowe, czyli np. brak lub w nieodpowiedni sposób wykonana rozgrzewka i rozciąganie, zbyt forsowne lub zbyt częste treningi ponad możliwości, nieodpowiednie obuwie pogłębiające wady posturalne, otyłość obciążająca stawy, wcześniej przebyte urazy kolan lub kręgosłupa, nieprawidłowa technika biegu. Prawdą jest, że bieganie może przyczynić się do uwypuklenia wad, które masz już od urodzenia. Jednak przekonanie, że ten rodzaj aktywności w szczególny sposób zwiększa ryzyko kontuzji jest niesłuszne. Obserwacja grupy regularnie biegających mężczyzn w wieku 50+ przez naukowców z Uniwersytetu Standforda wykazała, że np. artretyzm występuje znacznie częściej u osób, które nie są aktywne.

Bieganie z błędem? Tego się wystrzegaj! >>>


6. WIĘCEJ ZNACZY LEPIEJ

MIT. Jak często biegać? Nie ma potrzeby, by robić to codziennie. Organizm potrzebuje regeneracji. Dlatego 4 dni w tygodniu w zupełności wystarczą. Najważniejsza jest systematyczność. Gdy w danym dniu treningowym nie czujesz pełni sił – przeplataj bieganie z marszem. Ćwicz na tyle intensywnie, na ile możesz – ale rób to regularnie. A co z długością treningu? Tu również nie należy przesadzać, a zwiększać dystans pomału i stopniowo – adekwatnie do swoich możliwości. Dłuższe trasy wymagają naprawdę solidnego przygotowania i przyzwyczajonego do wysiłku organizmu. Zbyt szybkie przejście do maratonów może grozić kontuzjami. Bieganie wymaga wytrwałości, cierpliwości i CZASU. Daj go sobie, nie spiesz się – w końcu ten rodzaj aktywności ma zostać z Tobą do końca życia;)

7. BIEGANIE POMAGA SCHUDNĄĆ

FAKT – o ile nie jesteś osobą otyłą. W tym wypadku – jak pisaliśmy wcześniej – warto zacząć od lżejszych ćwiczeń, które nie obciążają stawów (np. spacery, pływanie). Dopiero gdy nadwaga ograniczy się do kilku kilogramów, można zacząć treningi biegowe, które wtedy już pomogą dojść do wagi idealnej, wysmuklą sylwetkę i podkreślą mięśnie. Warto pamiętać, że spalanie tłuszczu zaczyna się po około 45 minutach od rozpoczęcia treningu (wcześniej spalany jest głównie glikogen z wątroby i mięśni). Trening trzeba też urozmaicać, bo z czasem organizm przyzwyczajony do konkretnego wysiłku będzie spalać coraz mniej kalorii. Z pewnością bieganie bardzo poprawia elastyczność i wygląd skóry, więc – Drogie Panie – ćwiczenia połączone ze zdrową dietą pozwolą pozbyć się cellulitu! Przypominamy jednak, że nie warto się forsować: jak pokazują badania przeprowadzone przez The American Journal of Physiology, osoby ćwiczące średnio przez 30 minut dziennie poprzez czas badań straciły średnio 4 kg, a Ci, którzy trenowali 2 razy dłużej – 3,5 kg. Brutalna prawda jest tez taka, że im więcej biegasz, tym większy masz apetyt. Ostrożnie więc! 🙂

8. NAPÓJ ENERGETYCZNY PRZYJACIELEM BIEGACZA

MIT. Przed, po i podczas biegowego treningu Twój organizm potrzebuje płynów. Odwodniony organizm nie jest gotów na aktywność, zmniejsza się jego wydolność i w efekcie treningi nie są efektywne. Najlepszym wyborem będzie WODA, która dotlenia i odtruwa organizm, dodając mu energii. Jeśli planujesz dłuższe bieganie – warto sięgnąć także po napój izotoniczny, który oprócz zaspokojenia pragnienia pomoże także odbudować straty glikogenu. Najlepiej przygotuj go samodzielnie (również na bazie wody) – wystarczą 2 szklanki wody, 2 łyżki miodu, sok wyciśnięty z 1 cytryny/limonki/pół na pół oraz szczypta soli. Popularne napoje energetyczne nie dodadzą Ci dobrej energii ani zdrowia – zapomnij o nich!

A w ramach podsumowania wszystkich punktów – Wodna Infografika:

biegowa infografika duża

 

 

Poprzedni artykuł

BIEGANIE A NAWADNIANIE

Następny artykuł

3,2,1… meta!

About the author