Inspiracje – sylwetki słynnych biegaczy

Czy potrafisz wymienić choć kilka nazwisk, które rozsławiły biegowy świat? Jeśli jeszcze nie – służymy z pomocą;) Na naszym blogu informacje o najważniejszych postaciach biegowej sceny. Na dziś 3 osobistości: Janusz Kusociński, Haile Gebrselassie oraz Paula Radcliffe.  

 

Janusz Kusociński – legendarny mistrz

To bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci polskiej lekkoatletyki. Urodził się w 1907 r. w Warszawie. Sport zaczął uprawiać w wieku 18 lat – najpierw amatorsko (jako piłkarz – dopiero później został biegaczem). Co spowodowało, że ostatecznie poświęcił się bieganiu? Zupełny przypadek! Kiedy na zawodach zorganizowanych z okazji święta robotniczego zabrakło jednego zawodnika do sztafety – zaproponowano udział właśnie Kusocińskiemu. Ten zgodził się, a drużyna, którą zasilił – wygrała. Tak rozpoczęła się kariera „Kusego”, która obfitowała w sukcesy, m.in. wielokrotne mistrzostwa Polski w biegach średnich i długodystansowych. Jego największymi dokonaniami były te międzynarodowe – złoty medal olimpijski na 10 km w Los Angeles (1932) oraz srebrny medal Mistrzostw Europy (1934) na dystansie 5 km. Karierę przerwała niestety tragiczna śmierć – Kusociński został rozstrzelany nieopodal Palmir (Puszcza Kampinowska) podczas tzw. akcji AB (eksterminacja polskiej inteligencji przez okupantów niemieckich na terenie Generalnego Gubernatorstwa).

Haile Gebrselassie – prekursor i rekordzista

To urodzony w Etiopii mistrz biegów długodystansowych. Choć jest bardzo drobnej postury (165 cm wzrostu i około 56 kg wagi), to jego dokonania są imponujące. To pierwszy człowiek, któremu udało się przebiec 5 km w czasie krótszym niż 13 minut oraz 10 km w czasie krótszym niż 27 minut. To nie wszystko! Haile jest również pierwszym człowiekiem, który przebiegł półmaraton w czasie krótszym niż 59 minut. Jego dorobek to m.in. 2 złote medale olimpijskie oraz 8 medali Mistrzostw Świata. Podobno jako dziecko przemierzał każdego dnia biegiem 10-kilometrową trasę do szkoły, a w pierwszych zawodach wystartował już jako 14-latek. Jego zdaniem lepiej jest biegać boso, niż w nieodpowiednich butach.

Paula Radcliffe – dobry cel to podstawa

Paula Jane Radcliffe to urodzona w 1973 r. brytyjska biegaczka, specjalizująca się w biegach długodystansowych. Na początku uprawiała przede wszystkim biegi przełajowe (2-krotna mistrzyni świata), w wieku 29 lat rozpoczęła swoją przygodę z maratonami. Jej osiągnięcia to m.in. najlepszy wynik kobiecy w historii maratonów (Londyn 2003, czas 2:15:25) oraz rekord Europy w biegu na 10 km, a także liczne rekordy świata w biegach ulicznych (na różnych dystansach). To jedna z najlepszych biegaczek w historii biegów długich. Warty zapamiętania jest jej cytat „Za każdym razem kiedy startuję mam cel – żeby biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.”

Już niedługo przedstawimy Wam kolejne sylwetki wybitnych biegaczy. Mamy nadzieję, że zainspirują Was do własnych treningów oraz do wzięcia udziału w czerwcowym II BIEGU DO ŹRÓDEŁ:)
wsparcie merytoryczne: wikipedia.org, biegacz777.blog.com, bieganiedlapoczątkujących.blox.pl, sfd.pl

Następny artykuł

Akcja regeneracja!

About the author

JOIN THE DISCUSSION