Zdroje wodne w szkołach sposobem na otyłość

Przedświąteczna gorączka w toku. Szał zakupów, godziny spędzone w trójmiejskich galeriach handlowych i… w restauracjach typu fast-food. Hamburgery, sosy i słodzone napoje – to wszystko sprzyja otyłości. A z tym zjawiskiem najmłodsi mieszkańcy Gdańska mają spory problem. 15% dzieci w wieku 8-12 ma nadwagę. Jednym ze sposobów walki z niezdrowym jedzeniem mają być zdroje wodne w gdańskich szkołach.

Najmłodsi mieszkańcy Pomorza są najwyższym miejscu w rankingu najbardziej otyłych dzieci w Polsce. Z badan przeprowadzonych w 2009 r. wynika, że co dziesiąty sześciolatek z Gdańska zmaga się z problemem nadwagi. Aby ograniczyć spożywanie słodkich i tuczących napojów radni Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia zaapelowali o zamontowanie zdrojów w gdańskich szkołach. Ich propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem, dlatego już w drugiej połowie grudnia można się spodziewać instalacji poidełek.

Zdroje w szkołach to nie tylko zdrowsza alternatywa dla dzieci, ale też promocja gdańskiej kranówki. O tym, że nasza woda jest bezpieczna pisaliśmy już w artykule „Odkręć się na kranówkę”. Jednak organizatorzy akcji postanowili sprawdzić też instalacje wewnątrz 20 szkół, biorących udział w programie. W badaniu wszystkie placówki wypadły pozytywnie!

Inicjatorem całej akcji jest program „6-10-14 dla Zdrowia”, który już od 2009 r. walczy z otyłością wśród dzieci w Gdańsku. Twórcy tego przedsięwzięcia chcą przekonać najmłodszych, że zdrowe odżywianie
i sport są dobre dla ich zdrowia, a oprócz tego… są trendy!

About the author

JOIN THE DISCUSSION