Taras ANTONI oficjalnie otwarty

13 października 2018 o godz. 13:00 otwarty został 13. punkt widokowy w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Jest to jednocześnie 3. punkt widokowy na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Niespodziewanie piękna jak na październik pogoda i dźwięki niezwykłego spektaklu w reżyserii Witolda Pawła Burkiewicza pt. „Jak dobrze mieć sąsiada, czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym” przyciągnęły na koronę Zbiornika Wody Stary Sobieski prawie 300 osób.

Gości powitali: Jacek Skarbek (prezes GIWK), Mieczysław Kotłowski (dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni) oraz Michał Szymański (dyrektor ds. przestrzeni publicznej GZDiZ). Uroczystość poprowadził duet: Monika Piotrowska – Szypryt (rzecznik prasowa GIWK) i Witold Burkiewicz (scenograf przestrzeni, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”).

Nowy punkt widokowy otrzymał imię Antoniego Kozłowskiego – poety, pisarza, który związany był z Wrzeszczem oraz najważniejszymi alternatywnymi środowiskami działającymi w Gdańsku.

NOWY WIDOK

Miejsce jest w mniejszym lub większym stopniu znane mieszkańcom. Jednak dopiero od niedawna zwiedzający mogą się nacieszyć widokiem z nowo otwartego tarasu. Można z niego podziwiać Wrzeszcz, Przymorze, a przy ładnej pogodzie nawet morze i klif orłowski. U stóp wzgórza widać rozległy kompleks rozrzuconych budynków Politechniki Gdańskiej.

NIEZWYKŁY SPEKTAKL

„Spojrzenie na Gdańsk” to projekt, którego celem jest odkrywanie nowych punktów widokowych na mapie Gdańska. Otwarciu każdego widoku towarzyszy wyjątkowy spektakl. Tym razem, przedstawienie osadzone zostało w scenerii lat 20-30. XX wieku, z racji tego, że znajdujący się w pobliżu Zbiornik Wody Stary Sobieski został wybudowany w 1911 r.

Uroczystość uświetnili artyści:
– wokalistki: Magdalena Chmielecka, Marta Studzińska i Magdalena Zięba
– kwartet w składzie: Ola Urbanowicz (wiolonczela), Agnieszka Zaborowska (skrzypce), Magdalena Osiecka (skrzypce) i Anka Paluch (altówka)
– zespół Kuby Klemensiewicza w składzie: Jakub Klemensiewicz (saksofon), Adam Skorczewski (trąbka) i Filip Arasimowicz (kontrabas)
– Jarosław Ziętek (bluesman, porywający muzyk)
– Marek Rogulski „Rogulus” (muzyk i performer)
– Władysław Zaporowski (poeta, performer i mag słowa)
– Adam Gromadzki (aktor), który z wyjątkowym wdziękiem poprowadził część artystyczną.

GDAŃSKI SZLAK WODOCIĄGOWY – PRAWIE 8000 GOŚCI

Podczas wydarzenia podsumowaliśmy też sezon 2018 na Gdańskim Szlaku Wodociągowym.

Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej

W tym roku obiekt został udostępniony dla zwiedzających już po raz trzeci, ale po raz pierwszy dodatkowo dostępna była wystawa na poziomie tarasu widokowego poświęcona historii powstania Wyspy i jej walorom przyrodniczym. Oprócz wyznaczonych godzin zwiedzania, po raz drugi obiekt udostępniono w ramach wydarzenia Noc Muzeów. Odwiedzili go również harcerze uczestniczący w sierpniu w zlocie na 100-lecie ZHP. W rezultacie, w tym sezonie zbiornik odwiedziło 4612 osób, co stanowi o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Prawie 30% zwiedzających stanowili turyści, choć w zeszłym roku było ich o 10% więcej. Ilość kobiet i mężczyzn świadczy, że Kazimierz jest tak samo interesujący dla przedstawicieli obu płci, choć w roku 2017 na wizytach zdecydowanie przeważali mężczyźni.

Zbiornik Wody Stara Orunia

Rok 2018 to jego pierwszy sezon. Zbiornik został oddany mieszkańcom 3 sierpnia. W okresie zaledwie 18 dni, Orunię odwiedziły 3322 osoby, co stanowi prawie 90% zapewnionych w tym okresie miejsc. Pierwszego dnia było to 209 osób na 210 miejsc, co pokazuje, jak bardzo ten obiekt był wyczekiwany. Tu również zainteresowanie w zależności od płci było porównywalne, jednak z lekką przewagą kobiet.

TARAS JERZY ZAPRASZA >>>

A co ze Zbiornikiem Stary Sobieski?

Widzowie i uczestnicy wydarzenia liczyli na możliwość zwiedzenia Zbiornika Wody Stary Sobieski. – Niestety z powodów technicznych, a przede wszystkim z uwagi na sprawy bezpieczeństwa nie mogliśmy wpuścić mieszkańców do obiektu – wyjaśnia Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik GIWK. Na terenie zbiornika nadal trwają prace związane z montażem wystawy i należy traktować to miejsce jak teren budowy.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zbiornik Stary Sobieski powinien zostać udostępniony mieszkańcom jeszcze w tym roku.

GDAŃSKI SZLAK WODOCIĄGOWY – PRZESTRZENIE ZMYSŁÓW >>>

About the author