CZYŻBY NA ŁYŻWY?

Kształtują mięśnie. Wyzwalają endorfiny. Są świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu z bliskimi. Co więcej, godzina jazdy w zależności od intensywności pozwala spalić od 300 do 800 kalorii. I właśnie teraz jest na nie świetna pora;) Skuś się na ślizganie po zamarzniętej wodzie, którego tradycja liczy sobie już 5 tysięcy lat.

Szybkie, figurowe, hokejowe, synchroniczne, a nawet wyprawowe (tzw. tripskate). To pierwsze jest dyscypliną olimpijską od 92 lat, a to drugie na olimpiadzie zimowej pojawia się już od 1908 r. Dziś opowiemy Wam trochę o historii łyżwiarstwa.

Najstarsze łyżwy, jakie udało się odnaleźć, mają podobno ponad 5 tysięcy lat. Jak były skonstruowane? Do buta za pomocą rzemyka przywiązywano… zwierzęcą kość,  np. bydła domowego, konia, łosia albo renifera. Od podłoża odpychano się za pomocą kijków, były to więc swoiste „łyżwy-biegówki”. Pełniły w tamtych czasach prawdopodobnie przede wszystkim funkcję transportową – dzięki nim dużo łatwiej było pokonywać dłuższe dystanse w krajach takich jak np. Finlandia, Szwecja czy Norwegia.

Najstarsze tego typu łyżwy odnalezione w Polsce (na terenie Biskupina) datuje się na ok. VI wiek p.n.e.

Zmiana w budowie łyżew nastąpiła dopiero około XIV wieku – wtedy konstrukcja była wykonana z żelaznej płozy umieszczonej według drewnianej obudowy. Inspiracją i prekursorem w łyżwiarskim świecie była z pewnością Holandia, a to dzięki swojemu położeniu – bogatej sieci kanałów, które zamarzając podczas zimy stawały się wymarzonymi (bo często skracającymi dystans) ścieżkami komunikacji. W tamtych czasach rozpoczęła się już era łyżwiarstwa strice rozrywkowego. Pojawiło się także rozróżnienie dyscypliny jazdy figurowej i szybkiej (pierwsze mistrzostwa świata z łyżwiarstwie szybkim Holendrzy zorganizowali w 1889 r.).

Rewolucją w konstrukcji łyżew była z pewnością wprowadzona w połowie XIX w. przez Amerykanina E.W. Bushnell’a z Filadelfii płoza wykonana z 1 kawałka stali, która przypinana była do buta za pomocą klamer i zacisków. Niewiele później kolejny obywatel USA – baletmistrz Jackson Haines – wprowadził skróconą zaokrągloną płozę ułatwiającą wykonywanie zaawansowanych figur, a także przykręcił płozy na stałe do butów. Po 1900 r. pojawiły się na czubkach płóz ząbki, które dodatkowo zwiększały możliwości w łyżwiarstwie figurowym.

Obecnie do jazdy rekreacyjnej najczęściej wykorzystywane są plastikowe buty, z solidnymi zapięciami na klamry. W XX wieku wymyślono nawet tzw. „saneczki” czyli, najczęściej przypinane do butów, łyżwy dwupłozowe, ułatwiające naukę jazdy i utrzymanie równowagi najmłodszym.

A Ty, lubisz łyżwy? Zachęcamy do wizyty na którymś z gdańskich (i nie tyko) lodowisk!

JAZDA PO ZAMARZNIĘTEJ WODZIE, CZYLI PORA NA ŁYŻWY >>>

wsparcie merytoryczne: poznajnieznane.pl, sportowarodzina.pl, podroze.pl, wikipedia.org, wp.pl

Następny artykuł

BIEGNIJ DO WIOSNY

About the author

JOIN THE DISCUSSION