Zbiornik Wody Stary Sobieski zaprasza!

Całoroczne zwiedzanie zbiornika i wystawy będzie możliwe od 3 grudnia 2018. Obowiązują zapisy przez formularz internetowy. Wstęp kosztuje 5 zł. 

Potrzebę zgromadzenia w jednym miejscu różnorodnych przedmiotów i elementów infrastruktury wodociągowej Gdańska podkreślano od dawna. GIWK, jako obecny zarządca infrastruktury wodociągowej, jest spadkobiercą gdańskich wodociągów, wybudowanych dzięki determinacji nadburmistrza Gdańska Leopolda von Wintera.

>>> ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ <<<

Inaugurację uświetnił występ tancerki Agafii Wieliczko i flecistki Mai Miro Wiśniewskiej „Kończą mi się słowa”:

Remont zbiornika i ekspozycję, poświęconą historii gdańskich wodociągów, zrealizowano w ramach projektu Gdański Szlak Wodociągowy. Cały szlak to 3 punkty widokowe i 3 Zbiorniki Wody: Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, Stara Orunia i Stary Sobieski.

Zbiornik Wody Stary Sobieski zaprasza

– Zbiornik Wody Stary Sobieski z wystawą o historii gdańskich wodociągów to ostatni element obecnego kształtu projektu, który przywraca pamięć o dziedzictwie gdańskich inżynierów i architektów. Trudno nie okazywać dumy i satysfakcji z całości pracy wykonanej przez naszą firmę wraz z miastem Gdańsk. To nasz prezent dla wszystkich mieszkańców Gdańska – mówi Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK. – Ekspozycja, którą przygotowaliśmy w zbiorniku jest przekrojowa i interdyscyplinarna, łączy sztukę i historię, a jej przygotowanie zajęło nam kilka lat – dodaje.

Zwiedzanie dla mieszkańców już od 3 grudnia 2018 r.

Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z wystawą będzie dostępny przez 6 dni w tygodniu (z wyjątkiem środy). By odwiedzić zbiornik, należy zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem przez formularz na stronie internetowej:

>>> ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ <<<

Wejście jest płatne, bilet będzie kosztował 5 zł. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem. Orientacyjny czas zwiedzania to ok. 75 minut.

Godziny otwarcia Zbiornika

  • Od grudnia do końca lutego / 10:00-16:00 / maksymalnie 4 grupy (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie o godz. 14:30)
  • Od marca do końca listopada / 10:00-17:30 / maksymalnie 5 grup (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie o godz. 16:00)

Jak dotrzeć na miejsce?

Dojście do zbiornika jest możliwe od ul. Sobieskiego i od ul. Traugutta. Dojścia zostały oznaczone specjalnymi tablicami z logo GIWK.

  • Po lewej stronie ul. Sobieskiego, stojąc w kierunku Suchanina, zaraz za willą przy
    ul. Sobieskiego 2, jest oznakowane wejście na dość stromą drogę gruntową między działkami. Znajduje się tam tablica wskazująca drogę dojścia do zbiornika.
  • Idąc od strony ul. Traugutta trzeba kierować się wzdłuż betonowego ogrodzenia okalającego Stadion Miejski (dawny stadion Lechii Gdańsk), minąć cerkiew św. Mikołaja i kierować się w górę, mijając po lewej stronie dawny cmentarz krematoryjny (Park Nostalgiczny).

Od strony ul. Sobieskiego są dwa gruntowe, dość spore parkingi:

  • pierwszy zaraz przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Siedlicką i Traugutta,
  • drugi – nieco powyżej podejścia pod zbiornik, po tej samej stronie ulicy.

Można też skorzystać z komunikacji miejskiej i autobusem linii 115 z dworca PKP Wrzeszcz dojechać do przystanku ZTM „Jarowa”.

Zbiornik Wody Stary Sobieski jest umieszczony w aplikacji Google Maps.

Zbiornik Wody Stary Sobieski mapka dojścia

Więcej o Gdańskim Szlaku Wodociągowym:

>> Gdański Szlak Wodociągowy – przestrzenie zmysłów

>> Gdański Szlak Wodociągowy – nowy punkt widokowy

>> Taras ANTONI oficjalnie otwarty

Realizacja Gdańskiego Szlaku Wodociągowego została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowite koszty projektu wyniosły ok. 8,8 mln zł, a przyznane dofinansowanie to 70% kosztów kwalifikowanych, czyli około 3,3 mln zł.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

>>> Zobacz zdjęcia z oficjalnego otwarcia zbiornika<<<

 

 

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.